English
فارسی
فارسی
English
 
معرفی پودر کاهش تبخیر (ESMC (Evaporation Suppressive Monolayer Cover
 
مقدمه

 
این پودر با ایجاد یک لایه به ضخامت یک مولکول بر رویسطح آب، میزان تبخیر را 20 الی 50 درصد کاهش‌‌ می‌دهد. از مشخصات این پودر‌‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  1. موثر در کاهش تبخیر، مستقل از تاثیر گذاری بر کیفیت آب
  2. مقاومت مناسب پودر در برابر تصعید در هوای گرم بالای 40 درجه سانتیگراد(متناسب با اقلیم ایران)
  3. نداشتن اثر مخرب محیط زیستی و عدم انحلال در آب
  4. توزیع یکنواخت و همگن روی سطح آب
  5. قدرت پیوستگی بالا در اثر وزش باد و گسیختگی‌های ناشی از وزش باد در سطح آب
  6. عدم وجود پایداری مخرب زیست محیطی و تجزیه شدن بر اثر نور خورشید(پس از مدت زمان مشخص)
  7.  
تاریخچه مونو لایه‌ها در کاهش تبخیر

سابقه استفاده از مواد پوشش دهنده برای کاهش تبخیر آب های سطحی به اوایل قرن 20 بر می‌گردد. زمانی که فرانسوی‌ها با پاشیدن روغن بر روی سطح آب موفق به کاهش ایجاد مه شدند. در دهه 50 و 60 میلادی دانشمندان متوجه شدند که مونو لایه ها(monolayers) با وجود اینکه ضخامت بسیار کمتری از روغن دارند، در کاهش تبخیر بسیار موثرتر‌‌ می‌باشند. ضخامت مونو لایه‌ها حدود 2 نانو متر‌‌ می‌باشد. مولکولهای مونو لایه از یک سر آب گریز و از سر دیگر آب دوست (amphiphiles) هستند و مانند شکل زیر روی سطح آب قرار‌‌ می‌گیرند.  

 الهام از طبیعت

برای طراحی مونو لایه مناسب از طبیعت کمک‌‌ می‌گیریم. در آبهای طبیعی معمولا یک لایه به ضخامت 100 تا 500 میکرون شکل‌‌ می‌گیرد (microlayer) که مواد داخل این لایه ساختار مونو لایه‌ای دارند. مواد تشکیل دهنده میکرولایه‌ها مواد آلی خطی اشباع شده و اشباع نشده هستند که تعداد کربن در هر شاخه عددی زوج بین 12 و 22 ‌‌ می‌باشد.

 
مونو لایه طبیعی از کجا و چگونه بوجود‌‌ می‌آید؟

حدود 70% لایه محافظ برگ گیاهان (epicuticular wax)،  فضولات باکتری ها، فیتوپلانگتون‌ها،اسید‌ها و الکل‌های چرب هستند، که در آب میکرو لایه‌ مونو لایه‌ای را بوجود‌‌ می‌آورند.

 

 
مونو لایه های طبیعی چگونه جذب طبیعت‌‌ می‌شوند؟

گونه های میکروبی موجود در میکرو لایه‌ها این مواد آلی را تجزیه‌‌ می‌کنند. همچنین این مواد در مقابل نور نیز تجزیه‌‌ می‌شوند. علاوه بر این در هوای گرم، این مواد آلی تصعید‌‌ می‌شوند. بسته به شرایط و نوع ماده آلی، عمر مفید این مواد حدود 3 ساعت  تا 4 روز‌‌ می‌باشد. هرچه شاخه کربنی بلند تر باشد مقاومت مواد آلی در برابر تجزیه بیشتر‌‌ می‌شود.
چرا مونو لایه های طبیعی تبخیر را کم‌‌ نمی‌کنند؟
وجود ناخالصی درآب باعث بوجود آمدن حفره در مونو لایه های طبیعی‌‌ می‌شود. علاوه بر این،  مونو لایه های طبیعی معمولا خوب روی آب پخش‌‌ نمی‌شوند و بطور جزیره روی آب قرار‌‌ می‌گیرند. این باعث‌‌ می‌شود که پوشش روی سطح آب کامل نباشد و
 بازدهی مونو لایه در کم کردن تبخیر آب تا حدود 99% کم شود.
 
ساخت مونو لایه مصنوعی با پایه مونو لایه طبیعی:

بعضی از مواد شیمیایی داخل مونو لایه طبیعی برای کم کردن تبخیر مفید هستند و بعضی مضر. به عنوان مثال از بین مواد موجود در مونو لایه طبیعی، آنهایی که شاخه کربنی کمتر از 16 کربن دارند به راحتی بر روی آب پخش‌‌ می‌شوند. آنهایی که شاخه کربنی بلند تر از 18 دارند هم دوام بیشتر دارند و هم تبخیر را بیشتر کاهش‌‌ می‌دهند. آنهایی که شاخه کربنی بزرگتر از 12 کربن دارند کاملا غیر سمی هستند. با توجه به آنالیز مونو لایه طبیعی، اجزای مفید مونو لایه طبیعی در این ماده استفاده و موتد مضر حذف شدند. به عنوان مثال مواد آلی اسیدی و استری که به راحتی روی آب پخش‌‌ نمی‌شوند و بسیار تحت تاثیر pH و کیفیت آب‌‌ می‌باشند برای کاهش تبخیر مضر هستند و در مونو لایه مصنوعی استفاده‌‌ نمی‌شوند.

 
اثر مونو لایه مصنوعی بر فرایند تصفیه آب:

مواد موجود در مونو لایه مصنوعی به مانند مونو لایه طبیعی بعد از 2 تا 3 روز کاملا تجزیه‌‌ می‌شوند. حتی قبل از تجزیه شدن، از آنجا که این مواد در آب حل‌‌ نمی‌شوند و در سطح آب قرار دارند و بیشتر عملیات تصفیه آب،در زیر سطح قرار دارند این مواد وارد فرایند تصفیه‌‌ نمی‌شوند. ولی با فرض اینکه اندکی از این مواد وارد فرایند تصفیه شوند، از آنجا که این مواد با پلیمر های بلند پیش-تصفیه همخوانی دارند، این مواد در حین flocculation و coagulation کاملا از آب جدا‌‌ می‌شوند. حتی اگر اندکی از این مواد از مراحل پیشتصفیه و فیلترها عبور نمایند، در حین فرایند ضد عفونی کاملا از بین‌‌ می‌روند (پس از اندکی قرار گرفتن در معرض ازن تجزیه‌‌ می‌شوند).

اثر مونو لایه مصنوعی بر کیفیت آب:

این مونو لایه‌ها کیفیت آب و مقدار هوای حل شده در آب را تغیر‌‌ نمی‌دهند، همچنین میزان جلبک و باکتری در آب را تغیر‌‌ نمی‌دهند.
مواد تشکیل دهنده این محصول دارای تاییدیه های بهداشتی داخلی و خارجبی میباشد.


نحوه اعمال:

این محصول به صورت پودر‌‌ می‌باشد و بعد از پاشیدن بر روی آب سطح آب را پوشش‌‌ می‌دهد.
کشورهایی که از این تکنولوژی استفاده‌‌ می‌کنند:
استرالیا، ایالات متحده آمریکا، آفریقای جنوبی، کانادا، ترکیه، سنگاپور.
 هم اکنون این پودر با همکاری دانشکده مکانیک دانشگاه تهران و این موسسه آماده رونمایی و ارائه میباشد
 
تهران، پاسداران، میدان هروی، بلوار پناهی نیا، برج گلزار، طبقه 8، واحد 40
(098) 021-22976915
(098) 021-22943352
(098) 021-22943064
ورود به پنل کاربری
نام کاربری
رمز عبور
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
قبلاً در وب سایت ثبت نام نکرده اید؟
عضويت در سايترمز عبور را فراموش کرده ام